Eelmisel nädala sai näha ajaleheveergudel järjekordset kukepoksi eelmise (Rainer Vakra) ja praeguse (Erki Korp) Nõmme linnosa vanema vahel. Ei olnud seekord teemaks kinkekaardid, lillepoodide arved või eksklusiivsed reisid, vaid meie armas Nõmme muuseum. Kuigi vastastikku kostitasid mehe teineteist mahlakate sõnadega, siis jäi selle vaidluse käigus selgusetuks, et mis siis saab Nõmme muuseumist homme, ülehomme, aastate pärast. Kas personalivahetus on muuseumi töö halvanud selliselt, et see võib viia tasahilju muuseumi ukse jäädavalt lukku keeramiseni (praegu on muuseumi lahioleku päevasid vähendatu viielt kolmele)?
Alates käesoleva aasta aprillist lahkusid töölt kauaaegne Nõmme muuseumi juht Piret Loide ning temaga koos Kadri Liivaleht. Aitäh neile, tubli töö eest!
Pean tunnistama, et minul võttis nende kahe inimese muuseumist äraminek meele kurvaks, sest tean neid mõlemat juba enda põhikooliajast. Piret Loide oli minule esimene koolidirektor Kivimäe koolis. Kadri Liivalehelt olen ma alati saanud head nõu ja soovitusi kirjakunsti kohta. Ükskõik millises koolis ma parajasti käisin, tema oli alati kooliraamatukogus naeratusega tervitamas. Seetõttu oli Nõmme muuseumisse minna alati soe ja hea tunne, sest omad ootasid seal ees. Nüüd on aga tunne justkui oleks mind väljatõstetud mõnest armsast kohast ja jäetud omapead tühjale tänavale uitama. Külm on, kui Nõmme muuseumile mõtlen. Ja murelikuks teeb see kõik.
Kas te teadsite, et Nõmme on ainus Tallinna linnaosa, millel on oma linnaosamuuseum. Nõmme muuseum on meie kodukoha identiteedi kandja tutvustades Nõmme minevikku tänapäeva noortele nõmmekatele ja Nõmme külalistele. Kandes endas ilusaid mälestusi vanemate nõmmekate jaoks.
Nõmme Muuseum loodi 13. novembril 1935. aastal Nõmme Linna Muuseumi Komitee eestvedamisel. Toona oli muuseumi eesmärgiks talletada kõik Nõmme omavalitsusse ja seltsiellu puutuv.
Peale 1940. aastal likvideerimist taasavati muuseum 28. veebruaril 2002. aastal renoveeritud Nõmme jaamahoones. Majas on kaks eksponaatide saali ning näidiskabinet. Püsiekspositsioon näitab Nõmme linna arengulugu alates Nõmme rajamisest Nikolai von Glehni poolt 19. sajandi lõpust kuni tänapäevani. Lisaks püsiekspositsioonile saab muuseumis näha ka erinevaid näitusi, mis iga paari kuu tagant vahetuvad.
Nõmme muuseum on Nõmme inimestele oluline haridusasutus, mälestuste heietamise ja kooskäimise koht.
Olgu öeldud, et arvestades praeguse linnaosa vanema ükskõikset suhtumist Nõmmesse ja linnaosa väärtustesse, siis olen ma Nõmme muuseumi tuleviku pärast tõsiselt mure. Erki Korpi initsiatiivil on paljude Nõmmele oluliste asutuste juhtimine toodud Vabaduse platsile, tema soov oli kaotada Nõmmelt arhitekti ametikoht. Kas tõesti järgmiseks tahab ta kustutada Nõmme ajaloolist mälu? Ja mis seejärel järgmiseks, ehk sooviks Erki Korp üldse kaotada Nõmme linnaosa? Palun vabandust, kui ma läksin nüüd liiale, aga nagu vanarahvas juba ütles: hirmul on suured silmad.
Ajendatud enda peakohale kogunenud murepilvedest tegin ma linnapeale ühe lihtsa arupärimise Nõmme muuseumi kohta. Küsisin temalt vastuseid neljale järgmisele küsimusele:
- Aprilli lõpus vabastati Nõmme muuseumi töötajad ametist. Kes juhib täna Nõmme muuseumi?
- Kas Nõmme muuseumile on plaanis otsida uus juht. Kui jah, kas selleks kuulutatakse välja avalik konkurss ja millal?
- Linnaosa vanema sõnul on plaanis teha Nõmme muuseumis remont. Mida täpsemalt selle remondi käigus tehakse ning kas Nõmme linnaosa või/ja Tallinna eelarves on selleks ettenähtud vajalikud vahendid?
- Kas Nõmmele jääb muuseum alles?