Tallinna Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Õnne Pillaku sõnul puudub Tallinnal vajadus ärimaa maksumäära tõstmiseks ja maksu maksimummäärani tõstmine pärsib nii pealinna ettevõtlikkust, kui annab tõsiste tagajärgedega hoobi ka kultuuri- ja terviserajatiste haldajaile.
Ärimaa 66 protsendi suurune maksutõus Tallinnas on rutakalt, et mitte öelda õelalt tehtud otsus, mille maksavad kinni kõik Eesti inimesed, sest ettevõtjad on sunnitud selle raha tarbijatelt küsima, kurjustab Pillak. “Tallinna juhid on analoogset läbimõtlematut linnamajandamist viljelenud ka varem, näiteks müügi- ja paadimaksu kehtestamisega,“ ütles Pillak.
Pillaku hinnangul on Tallinna juhid läinud taaskord ahnuse libedale teele, andes ühe käega küll suurele hulgale koduomanikele maksuvabastuse, kuid sirutades samas karvase käe ärimaa omanike taskusse.
„Kõige rohkem kannatavad Tallinna kultuuriasutused, keda kultuuripealinn eelistab juba täna mitte toetada. Maamaksu määra tõstmine sellises mahus tõmbab nende hinge täiesti kinni. Näiteks Rocca al Mare vabaõhumuuseumil on linnas ligi 80 hektarit maad, millelt muuseum maksab tänavu maamaksu peaaegu 40 000 eurot. Kui linna maamaksumäära koefitsient tõuseb nende jaoks 1,5 protsendilt 2,5-le, tähendab see pea 26 000 euro suurust hinnatõusu. Tulemuseks on kas asutuse sulgemine või maksavad selle kinni muuseumi külastajad üle Eesti,“ selgitas Pillak.
Pillak lisas, et Tallinna soov riigiga koostööd mitte teha on sümptomaatiline. „Milleks mängida riiki riigis? Tallinnal pole mingisugust põhjust ärimaa maksumäära tõsta, sest riik on lubanud üleriigilise koduomanike maamaksu kaotamisest saamata jääva tulu omavalitsustele kompenseerida. Seetõttu ei saa Reformierakond maamaksu 66-protsendilist tõusu käsitlevat eelnõud ka volikogus toetada“
Tallinna linnavolikogu arutab sel nädalal eelnõud, millega tõstetakse Tallinnas maamaksu määra ärimaal senise 1,5 protsendilt. 2,5 protsendini.