Tallinna linnahalli renoveerimise algus venib, sest läbirääkimised võimaliku USA partnerfirmaga on osutunud arvatust raskemaks, tunnistab abilinnapea Taavi Aas. Linnavoliniku sõnul meenutab hoone ümber toimuv halba anekdooti.
“Läbirääkimised linna ja USA firma Tallinn Entertainment LLC vahel on kestnud plaanitust kauem ja osutunud keerukateks,” kirjutab Taavi Aas volikogu liikme Õnne Pillaku küsimustele vastates, nimetades venimise peapõhjuseks majandusraskusi. Pillaku väitel on linnahalli renoveerimine kui halb anekdoot, kuidas pealinnamehed äri ajavad. “Üha rohkem tundub, et linnahalli renoveerimise varjus püütakse sõlmida mingeid hämaraid tehinguid, kuigi hoone enda tulevik on endiselt lahtine. Linnahall on üks olulisemaid kultuurirajatisi ja vajab senise sahkerdamise asemel tõsist tähelepanu enne, kui on lõplikult ära lagunenud.”
Voliniku sõnul poleks ta üllatunud, kui mõne kuu pärast tuleb teade, et Märt Sultsi kasiinosaar saab linnahalli kinnistule.
Abilinnapea selgitab, et läbirääkimistega soovib linn saavutada kokkuleppeid, mis tagavad nii hoone kvaliteetse rekonstrueerimise kui ka kasutuselevõtu avalikkusele suunatud kultuuriobjektina. Aasa sõnul on linnavalitsuses lõppemas hoonestusõiguse, aktsionäride- ja asutamislepingu projektide koostamine. Nimetatud lepingud peavad enne allkirjastamist saama volikogu heakskiidu.
Linnahalli säilitamise selle aasta eelarve on 434 599 eurot. Suurimad kuluartiklid on elekter (128 000 eurot), küte (167 000) ja 11 inimese palk (99 000).
Hoone haldusjuhi Leo Lõokese sõnul saab selle rahaga aasta lõpuni hakkama ja jutu tasemel on linnavalitsusest lubatud järgmiseks aastaks umbes sama suurt eelarvet. “Järgmise aasta eelarvest rääkimine võib tähendada, et lagunemine jätkub. Vähemalt aasta otsa pole mingitki liikumist olnud,” räägib Lõoke. “Lehest oleme lugenud, et tänavu sügisel pidi midagi juhtuma. Umbes kolme aasta eest viidi kogu dokumentatsioon linnavalitsusse, ameeriklased käisid korra ka kohapeal oludega tutvumas.”
Hoone kaitse on omaette kunst
Praegu haldab 4,2 hektaril laiutavat halli 11 inimest, kellest kaheksa on miinimumpalga eest töötavad kojamehed ja ööpäev läbi kohal olevad valvurid.
Haldusjuhi sõnul on hiigelhoone kaitse omaette kunst. “Kohe paneme veel paar auku kinni, siis on nagu Viru vangla. Siin käivad kuni 30liikmelised kambad joomas ja lõhkumas,” kirjeldab Lõoke Kopli poolt kultuurikilomeetri kaudu saabuvaid ohte. “Lihtsalt ei jõua puhtana hoida, kuigi kogu aeg koristatakse.” Hoonesse on sageli püütud ka sisse murda. “Paari aasta eest üritas üks tüüp terrassi äärelt alla s*****a, kuid kukkus asjaajamise käigus ka ise alla. Paraku pehmendas maandumist alla pargitud väikebuss, mille katusele tüüp kukkus. Ellu jäi, kiirabi viis ta minema,” maalib Lõoke koondportree tühjalt seisva linnahalli külastajast. Hiigelsaal on täpselt sellises seisus nagu kahe aasta eest jäi, õhus on tunda vaid kerget hallituse lõhna. “Saalis ja fuajeedes on soovitud igasuguseid üritusi korraldada, aga me ei saa lubada,” kahetseb Lõoke. “Asi on turvalisuses, päästeamet on ära keelanud.”
Hoones tegutseb siiani kümme firmat, neist tuntum on Copterline. “Septembri keskel pidid nad uuesti lendama hakkama,” teab Lõoke.